Zápasy Umbro Jihlava

FC ATIS Jihlava "B" - Umbro Jihlava 5:2

Buďto postupový, nebo nepostupový zápas, o tom se rozhodovalo v posledním kole pro oba celky Umbro Jihlava a FC ATIS Jihlava "B". V případě výhry Umbra bychom si zajistili buď druhou nebo třetí pozici, což znamená jistý postup. V případě naší prohry skončíme však čtvrtí nebo pátí, vzhledem k tomu, že nás právě ATIS přeskočí, možná i KTM. Takže prohrou bychom přišli o jistý postup. Čekal nás tedy zápas o všechno, postup nebo nic. Nominovali jsme ověřenou sestavu, která v posledních dvou duelech zahrála dvě výborné partie. Soupeř však disponoval velkou zkušeností, kdy snad půlka týmu hrála za ATIS "A", který se momentálně nachází ve II. lize. Navíc ještě k tomu 3 předchozí sezóny hrál ATIS "A" nejvyšší ligu. Borci, kteří hráli za áčko, ještě k tomu mají tak mezi 100 - 140 starty právě v A týmu. Takže zkušenost a sehranost jednoznačně pro ATIS.

Zápas proti zkušenému týmu jsme začali, tak jako náš poslední zápas s Internationalem. Opět se moc nedařilo, moc nám nevycházela kombinace přes středové pásmo, kde nás hráči soupeře odrazili. Zato soupeř byl stále aktivní, hrozil hodně nebezpečně z brejků, také ze standartek. Naši obránci často vybíhali daleko ze svých pozic dopředu, pak se však nestíhali vracet a to byl základ pro brejky ATISU. Museli jsme často řešit situace 2 na 3, nebo obdobná přečíslení. My když už jsme se dostali k zakončení, tak se většinou Martin Jelínek zastřeloval z velké dálky, a většinou dost nepřesně. První gól přišel v 13. minutě, kdy si Havel naběhl na rozehraný roh a hned vyslal střelu, která proletěla až do naší brány. Byla to naše chyba, hráče jsme nepokryli. Prohra 1:0 nám vůbec nevyhovovala, protože ATIS umí druhé poločasy, což by bylo špatné jít do druhého poločasu s prohrou. Chtěli jsme zabrat, avšak přes zkušeného soupeře se těžko dostávalo. Naše střely stále létaly dost vedle, žádné ohrožení gólmana. Pak ovšem přišel po chybě ATISU náš brejk 2:0, kdy se Bajgl a Jelínek sami řítili na gólmana soupeře. Bajgl však tuto stoprocentní šanci zahodil, kdy vystřelil z relativně velké dálky, navíc nepřesně a bez razance. Měl to být gól, protože takovýchto šancí moc nebude. Poté hrozil i soupeř, z jednoho přímáku zblízka měl velkou šanci, avšak náš golman nás senzačně dvakrát podržel. Měl toho opět hodně za poločas, často musel hasit naše individuální chyby. Nicméně v poločase nastal přesně ten stav, který jsme dopustit rozhodně nechtěli. Prohra 1:0 nevěštila nic dobrého. Takto kvalitní soupeř, který navíc dobře zvládá druhé poločasy, si rozhodně půjde za výhrou. Naše hra byla opět dost nepřesná, přes soupeře se dostávalo těžko.

Druhý poločas jsme chtěli spoléhat na to, že zabereme a budeme hrozit z brejků, jako proti Internationalu. Tam jsme soupeře ihned položili, za prvních 8 minut jsme dali 4 góly. Tady to však bylo jiné. Soupeř hrál stejně dobře, jako doteď. Obrana pevná, útok brejky. Nám se nedařil přechod přes střed a když už někdo prošel, tak většinou náš útok končil na obraně ATISU. Největší naší chybou bylo, že naši obránci opět vybáhali daleko do útoku a pak vůbec nestíhali zpátky. Obránce byl vepředu, pak jsme ztratili balon a valily se protiútoky 3 na 2, 3 na 1 apod. Všechno toto bylo způsobené zbytečným výběhem beka. Takto kvalitní soupeř toto rozhodně nemohl nechat bez ujmy. Místo našeho srovnání tímto přišel trest, kdy nejprve Richard Vevera ve 34. minutě navyšoval na 2:0, a pak Martin Smejkal ve 40. minutě dokonce už na 3:0! Úplně zbytečné góly, beci totálně propadli, pak je těžké řešit přečíslení ve dvou proti třem. Soupeř jenom potáhl balon po levé lajně, odcentroval před bránu přes naši obranu, a na zadní tyči sám neobsazený hráč ATISU pouze uklízel do prázdné brány. Naši dva hráči vzadu udělali co mohli, jeden vezme hráče s balónem, druhý vezme hráče před bránou ... jenže na zadní tyči prostě chybí náš obránce, který je někde daleko vepředu. Jak říkám, naprosto zbytečné individuální chyby nás takto srazily do kolen. Stav 3:0 jsme už snad dlouho nezažili. Kdybychom aspoň bojovali ... jenže toto nastalo taktickými a individuálními chybami. Naděje však přišla, kdy Martin Jelínek vyhrál ve 41. minutě souboj 1 na 1 při tahu na bránu, a lobem přehlavičkoval vyběhnutého gólmana. 3:1. Ještě lépe bylo hned o dvě minuty později, kdy po rozehrání rohu se balon odrazil do vzduchu, Novotný sklepl pro Jelínka, který vyslal střelu, kterou ještě gólman vyrazil, dorážku již však nepokryl. Najednou z ničeho nic jsme tekli pouze o gól, a to 3:2. Do konce zbývalo ještě 7 minut, času bylo dost. Jenže pak opět to samé. Místo toho, abychom se soustředili na kvalitní obranu, kterou jsme do tohoto zápasu potvrzovali, a zkoušet hrozit ze standartek nebo z brejků, opět obránci na výletě. Mysleli jsme si, že když to otevřem, že přidáme třetí gól. Boužel jsme opět naprosto propadli a z brejku jsme ve 47. minutě dostali čtvrtý zásah. To už bylo dosti složité. Zase ta situace, že na zadní tyči zůstane někdo sám. Trestuhodná chyba obrany. Do konce zápasu již moc nezbývalo, zápas byl už prohraný. Gólový účet těsně před finálovým hvizdem uzavřel Hattrickem v 50. minutě Havel, kdy se trefil střelou z dálky. Naši místo toho, aby zdvojili hráče v rohu, ho nechali zbytečně přihrát nahoru, kdy soupeř neměl problém balon uklidit. Další chyba obrany. Konečné skóre - 5:2 pro ATIS. Místo postupu tak přichází porážka, navíc jsme dostali poprvé 5 gólů za našeho dvousezónního působení v deváté lize. Tento zápas nemusel být tak jednoznačný, ATIS je sice zkušený a sehraný tým, nicméně dnes rozhodly naše individuální a taktické chyby, které darovaly soupeři všech 5 gólů. Buď se špatně rozebrali hráči, nebo nebyl návrat dozadu. Prostě obrana byla dnes špatná.

Střelci - 13. Havel, 34. Vevera Ri., 40. Smejkal, 47. Havel, 50. Havel - 41. Jelínek, 43. Jelínek

Shrnutí - Sehráli jsme zatím nejhorší partii v působení v deváté lize. Obrana nás jedenáct zápasů zdobila, kdy jsme dostali 22 gólů za těchto 11 zápasů. S ATISEM jsme boužel častokrát chybovali a tím jsme soupeři nadělili 5 fíků. Všechny branky byly po naších chybách. V prvním poločase to ještě ušlo, to jsme dostali jen jeden gól, druhý poločas nás však soupeř položil. Obrana propadla. Beci se moc vysouvali, poté jsme ztratili balon a pak už jsme nestíhali dobíhat zpět. Toto soupeř nekompromisně trestal. Je to škoda, takhle je postup možný jenom tím, že někdo z vyšších lig vypadne. Uvidíme, třeba se zadaří.

Tabulka - Prohrou padáme na třetí místo tabulky. Na to bychom i tak asi padli po posledním kole, jelikož Kuželna asi vyhraje, tudíž by šla před nás. Špatné však je, že ATIS nejspíše také v posledním kole vyhraje nad Vílancem, tudíž nás sesune z postupové trojky. Budeme tak asi čtvrtí. Před sezónou bych takovéto umístění asi bral, nicméně po průběhu sezóny je toto dost kruté. Do třetího kola jsme byli druzí, poté do sedmého kola dokonce první, pak jsme se stále drželi nahoře do třetího místa. Je tu zásadní to, že je velký rozdíl mezi první pětkou a zbytkem ligy. První pětka posbírá snad všechny body, proto nám tolik bodů nestačilo na postup. Mít 26 bodů z 36ti možných a být čtvrtý je dost kruté.